Yaz Aylarında Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte, kıştan kalma fazla kilolardan uzaklaşmak da önemli hale geliyor. Sağlıklı bir şekilde, metabolizmayı hızlandırarak ya da hızını koruyarak beslenmek, bolca hareket etmek kilo verilmesini kolaylaştırıyor. Peki yazın beslenmede ve yemek hazırlamada hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor? Nasıl sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verilebilir?

Yaz aylarında sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler;

  • Güne başlarken kahvaltı öğününü atlamayın.
  • Sabahları aç karnına bir bardak ılık su içmek, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olacağından önemlidir.
  • Günde en az bir saat tempolu yürüyün ya da bisiklete binin, yüzün. Fiziksel aktivite, doğru beslenmeyle birlikte kilo verilmesini kolaylaştırır.
  • Öğünlerinizi az az, sık sık tüketin. Öğün aralarınızın en az 2, en fazla 3 saat olmasına özen gösterin.
  • Günde kilonuz başına 30-50 ml su tüketmeye özen gösterin. Susuzluk ve açlık hissi birbirine karıştırılır. Her öğünden önce bir bardak su içip, aç olup olmadığınızı kontrol Sebze ve meyveler düşük kalori içeriğinin yanı sıra; posa içeriğiyle bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kan yağlarının düşmesini sağlar. Bu nedenle sebze meyve tüketimine ağırlık verin. Sebze ve meyveler ayrıca içerdiği vitamin ve antioksidanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasında önemli rol oynar.
  • Güneş, insan için en önemli D vitamini kaynağıdır. Ofislerde, kışın kapalı havalarda mahrum kaldığınız D vitamini için her gün yarım saat açık alanda olun. Kol ve bacak kemiklerinin güneş alması kemik erimesi riskinizi de azaltacaktır.
  • Beyne tokluk sinyalinin ulaşması için, yemeğe başladıktan sonra 20 dakika geçmesi gerekir. Bu nedenle hızlı yemek yemeyin; yediğiniz besinleri küçük parçalara bölerek uzun süre çiğneyerek tüketin. Lokmalar arasında çatalı bırakın.
  • Yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmekten kaçının.
  • Gazlı, alkollü, meyve suyu gibi yüksek kalorili içecekler yerine, su veya maden suyu
  • Süt ve süt ürünlerinde light veya yarım yağlı olanları tercih edin.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve içecekler

Yaz aylarında sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak için, metabolizmayı hızlandırmak da oldukça önemlidir. Çünkü istenen kiloların verilmesi, ancak metabolizmanın doğru ve hızlı bir şekilde çalışmasıyla mümkündür. Yaz aylarında metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı besinler; yoğurt, yumurta, hindi ve dana eti, maydanoz, tam tahıllı ekmektir. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı içecekler ise; ayran, beyaz çay,yeşil çay, türk kahvesi ve sudur.

Sağlıklı yemek hazırlamanın püf noktaları

Sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmazlarından biri hiç kuşkusuz doğru yemek hazırlama yöntemleridir. Yemek pişirilirken, servis edilirken yapılan bazı uygulamalar kilo verilmesine yardımcı olur. Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken yemeklerin kızartılmadan,fırınlanarak ya da haşlanarak hazırlanmasıdır.

Özellikle vitamin ve mineral değerlerinin korunması için et, tavuk, balık, hindi gibi gıdalar yağda kızartmadan, kavrulmadan; ızgara, haşlama ya da fırında yağsız olarak pişirilmelidir. Çorba hazırlanırken 4 kişi için, 1 yemek kaşığı sıvı yağ kullanılmalı; yemeklerde margarin yerine zeytinyağ ve doğal tereyağ gibi ürünlere yer verilmelidir. Yemeklere ekstradan tuz ilave edilmemelidir. Yaz aylarında besin zehirlenmelerine çok sık karşılaşılmaktadır. Bu nedenle protein içeriği yüksek olan et,tavuk,balık,pirinç ve dışarda satılan bütün besinlerin iyi pişmiş olması ve uygun sıcaklıkta bekletilmesi çok önemlidir.

Sağlıklı kilo verme için, beslenmenin yanı sıra egzersize de dikkat edilmeli

Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteniyorsa, mutlaka günlük olarak fiziksel aktivitelere de yer verilmelidir. Günlük hayatta asansör yerine merdiven tercih edilmelidir. Her gün 10.000 adım atılmalı ve fazladan 2000 adımın, 100 kalori yaktırdığı bilinmelidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Elif Bilgin

Scroll to top